Meraklı beyaz tilkiye sormuşlar;

Neden meraklısın? Neden sadece beyaz bir tilki olmayı seçmedin? Neden beyaz olmak istedin? Başka renk mi kalmadı? Neden renklere bu kadar taktın? Beyazın siyahtan farkı nedir ? Hem siyah zayıf da gösterir.

Bizim tilki gülmüş ve sakince neden meraklı olduğunu anlatmış. Önce kelimelerini dikkatli seçerek şunları söylemiş;

Merak hayat sevgisinden gelir. Hayatı sevebilen insanlar merak eder. Merak edenler bu dünyayı güzelleştirir. Önemli olan değer yaratmak. Adını sorduklarından iki özel isimden daha fazlası olmalısın. Kitaplar okumalı, yazmalı ve paylaşmalısın. Her zaman arkadaşına bi’ kahve ısmarlayacak kadar sevgi ve saygın olmalı. Sevgi ile yapılan yemekler en lezzetli olanları. Saygı ile kurulan cümleler duyması en güzel olanları. Samimi olanları dinlemeye değer olanları. Diğerleri GDO’lu! Diğerleri yapay, yavan ve edepten noksan! Merak etmek hayat sevgisini en güzel gösterme yolu. Merak et ve ettir! Arkadaşının anlattığı filmi, ailenin kitaplığında bulunan kitapları, değer verdiğinin herkesin samimiyetle paylaştığı küçük detayları merak et. İlgin olsun olmasın onları dinle ve her zaman sende onlar bir koyduysa iki koy. Bak o zaman nasıl yeşeriyor dünyan. Güneş nasılda güzel parlıyor.

Meraklı Beyaz Tilki British Museum‘a yolunuz düşerse kütüphanesine ayrı vakit ayırmanızı tavsiye eder. Müzede en etkileyici bölümlerden biri.

tumblr_inline_npexj18s6u1sfjjkp_1280

Meraklı Beyaz Tilki British Museum‘a yolunuz düşerse kütüphanesine ayrı vakit ayırmanızı tavsiye eder. Müzede en etkileyici bölümlerden biri.

 

Sonra susmuş ve içten bir gülümsemeyle anlatmaya devam etmiş;

Her insan aynı doğar. Bizi birbirimizden farklı tutan tek şey neleri merak ettiğimiz. Bundan dolayı bir apartmanın içinde bütün daireler birbirinden farklı. Aynı duvarlar farklı renklere boyanıyor. Akşam yemeklerinde bundan dolayı hep farklı konular açılıyor. Bundan dolayı okunan kitaplar yan daire ile aynı olmuyor. Bundan dolayı akşamları apartmanda farklı kanal sesleri yankılanıyor.

Bogdan Girboven‘in yapmış olduğu fotoğraf projesi’ne mutlaka bakın. Komşusunun kapısını tamir ederken ilham alan fotoğrafçı apartman sakinlerinin aynı çatı altında farklı hayatlarını çok güzel bir şekilde yansıtıyor.

Bizi farklı kılan bu küçük detaylar. Paylaşım ise seni sen beni ben yapan birleşim noktası. İşte bu nedenden dolayı hep merak et. Gökyüzü neden mavi? Tavuk mu yumurtadan çıkar, yumurta mı tavuktan? Neden gökkuşağını rengarenk? Neden çiçekler ve hayvanlar bu kadar renkli? Neden aslanlar ormanların kralı? Bu soruları hep sor. Hatta saçmalayabilirsin. Merak edenler yerçekimini, suyun kaldırma kuvvetini ve dünyanın nasıl oluştuğunu buldu. Yoksa düşen elma her gün düşüyor, aynı hamamda o suda kaç kişi yıkanıyor ve kemik parçası diyebileceğimiz kalıntılar kaç bin yıl aynı toprak altında bekliyordu. Newton sıradan bir gün gibi düşünse kim bilir ne zaman yerçekimi kanıtlanacaktı?

Sen de cevapları yetmezse tekrar araştır. Gerekirse kendi kaynaklarını yarat Öğrendiğini düşündüğün an ise git başkasına anlat. Onların o bilgileri nasıl harmanladığını anlamaya çalış. İşte o zaman merakın ne kadar güzel bir şey olduğunu anlarsın. Çünkü merak etmeden paylaşamazsın.

 

41bz6juMwiL._SX323_BO1,204,203,200_

Son olarak da tilkimiz Mark Haddon’un The Curious Incident of the Dog in the Night-Time adlı kitabını herkese tavsiye eder. Çavdar Tarlasında Çocuklar gibi eserleri seviyorsanız ise gerçekten okunmaya değer bir eser.

Sayın okuyucu Meraklı Beyaz Tilki bugün sizinle onu mutlu eden ve ilham veren kitap ve yerleri paylaşarak neden bu kadar meraklı olduğunu anlatmak istedi. Umarım siz de yazıdan zevk alır ve keyfinizi paylaşırsınız. Meraklı Beyaz Tilki’yi okuduğunuz için teşekkürlerini sunar 🙂  

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s